Jdi na obsah Jdi na menu
 


10 NEDUHŮ PŘI PRÁCI NA POČÍTAČI

bez-nazvun.pngPráci s počítačem většiny z nás provází řada nešvarů. Mohou nám kazit efektivitu práce, ohrožovat bezpečnost, nebo i zdraví. Na co si dát pozor a jak na zlozvyky vyzrát?

 1. Podceňování hesel

1. Příliš slabé heslo a lehce dostupné

Ideálně byste měli mít různá hesla měla by být dostatečně dlouhá a složitá a uložena by měla být pouze ve vaší hlavě.
Všechna hesla bezpečně zašifrovaná na jednom místě. V zásadě stačí dodržovat alespoň minimum – alespoň tři hesla pro různé úrovně služeb. Rizika spojená s průnikem skrze heslo jsou velká. A nemusí jít zrovna o útok hackera, mnohdy stačí třeba znepřátelený kamarád, který heslo odhadne, nebo mu ho dokonce řeknete...

2. Nepořádek na ploše, ve složkách, v souborech
Desktop.jpg
Není nad přehlednost a pořádek...

Vizitkou nepořádku v počítači je stav pracovní plochy. Hromada zástupců a odložených souborů příliš efektivity do práce nepřidá. Na plochu patří pouze aktuálně zpracovávané soubory a zástupci často potřebných souborů, složek či aplikací. Však se jí také říká Pracovní plocha, ne Smetiště.

3. Žádné, nebo slabé zálohování

Pevné disky nejsou nesmrtelné a ze dne na den můžete přijít o všechna svá data. Často ale začnete zálohovat až po první takové události, která vám ukáže, jak tragické mohou být následky. Ve vlastním zájmu zálohování nepodceňujte, a pokud to se zálohou myslíte opravdu vážně, nespoléhejte se na zkopírování obsahu disku na externí jednotku jednou za čas. I když pro začátek také dobré...

4. Odkládání aktualizací

Operační systém i aplikace často otravují s aktualizacemi. Když není čas, zpravidla je odložíme a odkládáme a odkládáme. Doporučujeme se tohoto nešvaru zbavit a věnovat počítači pár vteřin. Zpravidla stačí potvrdit a samotný proces aktualizace proběhne na pozadí. Aktualizace řeší chyby, kterou jsou a budou v každém systému a programu. Často jsou to chyby bezpečnostní, jindy napravují pošramocenou stabilitu, každopádně zvyšují odolnost a kondici vašeho počítače.

5. Ignorace dialogů a chybových hlášek

Mnozí z vás si z instalace posledního programu budou pamatovat asi toto: Ano, další, souhlasím, další, další, další, hotovo. Dialogů, průvodců nastavením a hlášek už je tolik, že jsme si je zvykli ignorovat. Pak se ale nemůžete divit, že máte pomalý systém plný nesmyslných doplňků

6. Zapomínáme na klávesové zkratky

Snad každý program i samotný systém umožňuje zrychlení práce prostřednictvím klávesových zkratek. Pokud nějaký program používáme denně, vyplatí se klávesové zkratky nastudovat a naučit se je.

7. Nezamykání počítače

Nešvar rozšířený především ve firmách. Platí to i doma.

8. Otevřená Wi-Fi

Pak může někdo zneužívat vašeho připojení, a pokud nejste někde na opuštěné samotě, určitě se někdo takový najde. .

9. Systém bez údržby

Zlozvykem může být zkoušení každého prográmku, na který někde narazíte. Často se ale vyzkoušet program prostě hodí, protože vám může poskytnout lepší efektivitu práce. Když už ho ale vyzkoušíme a nesedne nám, obvykle už na něj kašleme. Zůstane zbytečně nainstalovaný v systému. 
Čistit nemusíte ručně. Největší zhýralost je pak provoz dvou či více antivirových programů. To vám v zabezpečení počítače opravdu nepomůže, spíše naopak.

10. Klávesnice místo talíře

Pokud často jíte nad klávesnicí, měli byste se zamyslet nad svým životním stylem. Něco nebude úplně v pořádku. 

Jaké další klasické neduhy při práci s počítačem pozorujete na sobě, nebo ve svém okolí?